Кафедра нової та новітньої історії України [стара організаційна структура]

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/14

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 98
  • Thumbnail Image
    Item
    Львівський “помісний” собор 1591 р. в добу першого руського культурно-релігійного оновлення: канонічний статус, типологія та реформаційна програма
    (2020) Скочиляс, Ігор
    Звернено увагу на Львівський собор 1591 р. як спробу тогочасного київського митрополита Михайла (Рагози) підпорядкувати своїй духовній юрисдикції Львівську єпархію (у статусі митрополичого намісництва) та поширити на терени Руського воєводства й Поділля програму започаткованих ним реформ з опорою на братський рух. З’ясовано, однак, що на дальшу перспективу пастирські успіхи Рагози виявилися короткотерміновими, адже після проголошення Берестейської унії його позиції у Львівській єпархії, яка залишилася вірною православʼю, остаточно похитнулися, а рішення січневого собору 1591 р. стали неактуальними, оскільки митрополит втратив контроль над місцевими церковними структурами. Встановлено також, що Львівський собор 1591 р. типологічно був помісним собором Київської митрополичої архієпархії.
  • Thumbnail Image
    Item
    The Ukrainian Catholic University: its development and educational mission today
    (International Studies in Catholic Education, London, 2020) Dzhedzhora, Olena
    Стаття присвячена історії Українського католицького університету у Львові, його освітній філософії та ролі в загальному процесі реформи вищої освіти в незалежній Україні.
  • Thumbnail Image
    Item
    «Curriculum Futuri»: ліберальна освіта як агент реформ, сто років досвіду // Наукові записки Українського Католицького Університету. Число XIII. Серія: «Історія». Вип. 3.Львів: Видавництво УКУ, 2019, с. 162-180.
    (Видавництво УКУ, 2019) Dzhedzhora, Olena
    Стаття розглядає історію впровадження і розвитку корпусу світоглядних курсів (Core Curriculum) у програмі Колумбійського університету Нью-Йорку протягом минулого століття. Ця динамічна сповнена інтелектуальних викликів історія служить приводом для розгляду щиршої теми: зміни концепції вищої освіти у відповідь на соціальні кризи та потрясіння, такі як перша та друга світові війни, студентський протестний рух 1968 р. та інші. Особливий наголос покладено на дискусії навколо доцільності запровадження формаційної компоненти в добу швидкої зміни спеціалізацій та виникнення нових професій та ролі університету як місця формування цілісної людини, готової до інтелектуальних і етичних викликів сучасності. Окремо аналізуються приклади впровадження гуманітарного освітнього ядра в університетах України в період незалежності.
  • Thumbnail Image
    Item
    [Рецензія] Krochmal A. Archiwum historyczne eparchii przemyskiej. Warszawa; Przemyśl: Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2016. 620 + [20] s.
    (2019) Альмес, Іван
    Вивчення історії єпархій Київської митрополії від середньовіччя до модерності в останні десятиліття активізувалось і стало предметом дослідження істориків, філологів, книгознавців, архівознавців різних наукових осередків в Україні, Польщі, Білорусі тощо. Активні студії з історії Перемишльської єпархії провадить докторка Анна Крохмаль із Варшави. Ще в 1995 р. вона захистила докторат на тему «Відносини між греко-католицькими та католицькими священиками у Перемишльській єпархії 1918-1939 рр.» у Люблінському католицькому університеті. Працюючи з 1989 р. у Державному архіві в Перемишлі, дослідниця підготувала численні вагомі наукові розвідки архівознавчого та джерелознавчого характеру з історії Перемишльської єпархії. Тож звернення до теми на монографічному рівні є цілком логічним та очікуваним.
  • Thumbnail Image
    Item
    [Рецензія] Orthodoxa Confessio? Konfessionsbildung, Konfessionalisierung und ihre Folgen in der östlichen Christenheit Europas / Hrsg. von M.-D. Grigore, F. Kührer-Wielach. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 2018. 359 S.
    (2018) Альмес, Іван
    У видавничій серії Інституту європейської історії ім. Ляйбніца у Майнці (Leibniz-Institut für Europäische Geschichte) опубліковано як 114-й том збірник про конфесіоналізацію у східнохристиянських традиціях Південної та Східної Європи. Це матеріали конференції (доповнені іншими текстами), що відбулася 5–7 березня 2015 р. у Майнці, а також результат спільного наукового проекту щойно згаданого Інституту з Інститутом німецької культури й історії Південної Європи Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана (Institut für deutsche Kultur und Geschichte Südosteuropas an der LMU München). Збірник складається із вступу упорядників та 12 статей, розподілених на дві частини — теоретичну (чи методологічну) й емпіричну (дослідження на конкретних прикладах). Авторами наукових розвідок є богослови, історики християнства, візантиністи, історики культури, філологи тощо здебільшого з німецьких наукових установ, а також голландського та румунського університетів.
  • Thumbnail Image
    Item
    [Рецензія] The Oxford Handbook of Early Modern Theology, 1600–1800 / Ed. by Ulrich L. Lehner, Richard A. Muller, A. G. Roeber. – New York: Oxford University Press, [2016]. – xv + 668 p.
    (2017) Альмес, Іван
    Вивчення історії релігійної культури на українських теренах ранньомодерного часу передбачає ознайомленість, принаймні у загальних рисах, із тогочасним теологічним дискурсом. Загальне впровадження до основних тенденцій, напрямів, особливостей ранньомодерної католицької та протестантської теологій акумульовано у рецензованому «підручному компендіумі», який вийшов друком у рамках відомої серії Оксфордського університету «Oxford Handbook».
  • Thumbnail Image
    Item
    Коло читання ченців Львівської єпархії другої половини XVIII ст.: бібліотеки василіанських ієромонахів Юстина Ілляшевича та Йосафата Лозінського
    (2017) Альмес, Іван
    У статті за матеріалами “списків” книг бібліотечних зібрань ієромонахів Святопокровської провінції ЧСВВ Юстина Ілляшевича (1708–1776) та Йосафата Лозінського (1719–1774) реконструйовано та проаналізовано коло читання василіанського чернецтва другої половини XVIII ст. Зазвичай після смерті монахів їхні книжкові збірки переходили у власність обителей та записувались у монастирських документах (інвентарях чи списках померлих ченців) серед описів їхнього майна. Вперше опубліковано фрагменти інвентарних описів львівських Святоонуфріївського та Святоюрського монастирів 1750–1770-х рр., до обителей яких були вкладені книги отців Юстина та Йосафата. Здійснений тематичний аналіз книжкового репертуару чернечих приватних бібліотечних зібрань в контексті їхньої душпастирської та освітньої діяльності. “Інтелектуальну поживу” тогочасних василіанських ченців (на прикладі ієромонахів Ю. Ілляшевича та Й. Лозінського) складала література католицьких (єзуїтських, францисканських, домініканських), православних, унійних, протестантських авторів XVI–XVIII ст. Окрім богослужбових книг і Святого Письма, здебільшого це було контрреформаційне письменство – катехизми, видання для медитацій і реколекцій, аскетичні трактати, церковна історія, догматична і моральна теологія, а також поодинокі примірники світської літератури.
  • Thumbnail Image
    Item