Acta Studiosa Historica

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/495

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 26
  • Thumbnail Image
    Item
    Еволюція давньоруського обладунку протягом Х-ХІІІ ст.
    (2015) Гузюк, Михайло; Huzyuk, Mykhaylo
    Зроблено спробу простежити загальні зміни, які відбулися в руському захисному спорядженні, та проаналізувати гіпотези щодо їх культурного взаємозв’язку з державами та народами, з якими мала контакти Русь (слов’яни на ранньому етапі). Також розглянуто питання типо¬логії руських обладунків. Акцент зроблено на захисті корпусу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Індивідуальність автора як чинник творення картини навколишнього світу (на прикладі порівняння текстів середньовічних мандрівників Йоана де Плано Карпіні та Вільгельма де Рубрука)
    (2015) Прохасько, Маркіян; Prokhas’ko, Markiyan
    Досліджено текст як суб’єктивний наратив автора, як ментальний продукт суми емоційно-світоглядних параметрів і як результат збігу об’єктивно-суб’єктивних та контекстуальних обставин створення розповіді. Порівняння ж подорожніх нотаток двох мандрівників-монахів Йоана Плано Карпіні та Вільгельма Рубрука, які під час написання своїх «звітів» перебували у подібних обставинах, дозволяє унаочнити ті суб’єктивні фактори, які вплинули на «об’єктивний» опис навколишнього світу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Львівський синдик Павло Щербич
    (2015) Левус, Назарій; Levus, Nazarij
    Відкривається одна з маловідомих сторінок історії Львова про міську канцелярію кінця XIV – початок XVI ст. і долю львівського писаря і синдика Павла Щербича в час його урядування в канцелярії міста протягом 1576 – 1583 рр. Зроблено спробу подати просопографічний портрет писаря на основі неопублікованих джерел і загальновідомих фактів про міське життя писарів Львова XIV – початку XVI ст.
  • Thumbnail Image
    Item
    Окружні (деканальні) ради Головної Руської Ради 1848-1851 років: Греко-католицьке духовенство у новій фазі національно-релігійного руху в Галичині
    (2015) Захаревич, Іванна; Zakharevych, Ivanna
    Стаття присвячена темі діяльності Головної Руської Ради, її окружних рад, а також проблемі ґенези українського національного руху в Галичині та ролі в його становленні Греко-Католицької Церкви як основного комунікатора між державною владою та українським населенням. Також ідеться про ефективну й динамічну співпрацю Головної Руської Ради з локальними осередками руху на рівні парафій (сіл і містечок) та місцевих адміністративних центрів – деканатів і округів-циркулів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Український вибір Вільяма Беренштама?
    (2015) Чеботарьов, Олексій; Chebotaryov, Oleksiy
    Проаналізовано українофільську діяльність інтелектуала єврейського походження В. Беренштама та її оцінки сучасниками. Ці питання розглядаються в контексті місця російського єврейства в українському націєтворенні пізньоімперської доби.
  • Thumbnail Image
    Item
    Будинок товариства «Дністер» як пам’ятка мистецтва та документ історії початку ХХ ст.
    (2015) Головата, Роксоляна; Holovata, Roksolyana
    Досліджується процес, який бере початок з кінця XVIII ст., перейшовши вже із середини ХІХ ст. у нову фазу – створення модерного міста шляхом інтенсивної забудови, регулювання мережі вулиць та її швидкого росту, на прикладі однієї з видатних архітектурних споруд 1905-1906 рр. – будинку на вул. Руській, 20 у Львові, колишній кам’яниці українського страхового товариства «Дністер».
  • Thumbnail Image
    Item
    Тижневик «Заграва» – відповідь націоналізму на виклики часу
    (2015) Рій, Анастасія; Riy, Anastasia
    Досліджується становлення українського інтегрального націоналізму на прикладі «Заграви» – щомісячного суспільно-політичного часопису, який видавався у Львові Дмитром Донцовим з квітня 1923 року до се¬редини 1924 року. Автор робить короткий огляд історіографії, де на¬магається показати різні, інколи зовсім суперечливі відповіді дослідни¬ків на проблеми особливостей українського інтегрального націоналізму та впливу фашизму на ідеологічне становлення часопису «Заграва».
  • Thumbnail Image
    Item
    Польська «Солідарність» та Україна в 1980-1991 рр.
    (2015) Марцінків, Неля; Martsinkiv, Nelya
    Розглянуто стосунки польської та української політичної опозиції з початку утворення «Солідарності» (1980) та до розпаду Радянського Союзу (1991). Досліджуються стосунки і моменти співпраці між щойно створеною «Солідарністю» та набагато менш розвиненою полі¬тичною опозицією в Україні, що в кінцевому результаті призвело до примирення між опозиційними групами та країнами в 1989-1991 рр.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування історичної пам’яті про Корюківську трагедію
    (2014) Лях, Олександр
    Проаналізовано обставини знищення німецькими окупантами майже 7 тисяч мешканців та спалення м. Корюківка (березень 1943 р.) як відплатної акції у відповідь на дії радянських партизан. Ви світле но заходи з ідентифікації і вшанування жертв, зроблено спробу трак ту ва ти історію цього злочину як важливий компонент формування історичної пам’яті України.
  • Thumbnail Image
    Item
    Санітарно-побутові умови в таборах для іноземних військовополонених Південної України в 1944-1945 рр. (на прикладі Миколаївського табору № 126)
    (2014) Калкутіна, Наталія
    Розглядаються умови утримання іноземних військовополонених у радянських таборах Південної України в перші повоєнні роки; з’ясовуються причини підвищеної захворюваності та смертності контингенту.