Дробот, Наталія

На початку XX століття британські тревелоги починають вичерпувати себе як явище: мандрівникам досить складно відкривати щось нове у світі, де описані наративи та символи приречені на повторення1. Втім, ситуація змінилась по закінченню Першої світової війни, що фактично перекроїла політичну карту Європи — на місці колишніх імперій постали нові національні держави. У цьому контексті виникає запитання, наскільки швидко сформовані ментальні мапи сучасників змогли адаптуватись до подібних обставин. З цієї перспективи я спробувала дослідити подорожній щоденник авторства Клер Шерідан, англійської журналістки та скульпторки, що у 1924 році відправилась разом зі своїм братом, Освальдом Фруеном, у поїздку Центрально-Східною Європою (надалі — ЦСЄ). На тлі відомих британських тревелогів міжвоєнного періоду, стає зрозумілою специфіка мандрівки, що робить її унікальним джерелом для дослідження: жіночий досвід мандрівки; протиставлення індивідуальної подорожі масовому туризму; обраний транспортний засіб — мотоцикл, що передбачає активнішу взаємодію з простором; логіка прокладення маршруту; врешті, додані фотокартки. Перелічені аспекти дають змогу дещо по-іншому поглянути на післявоєнні території ЦСЄ та визначають актуальність дослідницької роботи.

Клер Шерідан, мандрівники, Центрально-Східна Європа

Дробот Н. Образ Центрально-Східної Європи у подорожніх записках Клер Шерідан (“Щоденник мотоциклістки”, 1925 р.) : бакалаврська робота (032 «Історія та археологія») / Наталія Олександрівна Дробот ; Український католицький університет, кафедра історії. - Львів : УКУ, 2024. - 80 с.