Naukovi Zapysky UCU [Analecta of the UCU] | Наукові записки УКУ

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/49

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 417
  • Thumbnail Image
    Item
    A Year of Destruction and the Future of Ukrainian Democracy: Ethical Analysis of the Russian War of Aggression against Ukraine Twelve Months after the 2022 Invasion
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Peterson, Paul Silas
    У статті розглянуто моральні конфлікти і дилеми, пов’язані з російським вторгненням в Україну та реакцією Заходу на нього, з особливим акцентом на теперішніх дебатах щодо постачання зброї, а також на теоріях великих держав і відповідальності. З етичної точки зору висвітлено також гіпотетичні результати війни, як і дебати про мирні переговори та врегулювання, спекулятивні положення про перемир’я, питання примирення й агентурної діяльності, моральні імперативи у світлі поточних подій, зокрема нещодавнього китайського плану та розвитку демократії в усьому світі. У статті підкреслено унікальну роль України як вирішального демократичного діяча з довгостроковою відповідальністю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Війна за «русский мир» чи «святу Русь»? Ідеологічні корені російської агресії
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Бабинський, Анатолій
    У статті проаналізовано історичний розвиток концепту «святої Русі», яка лягла в основу ідеології «русского мира». Після розпадку СРСР міфологема «святої Русі» була запропонована керівництвом Російської Православної Церкви як замінник збанкрутілої марксистсько-ленінської філософії. Ця ідея мала глибоку історію та підкреслювала особливу місію Росії у світі, а також мала стати ідейним фундаментом для реінтеграції пострадянського простору, де Російська Православна Церква зберігала панівну роль. Автор розглядає, як сформувалась ідея «святої Русі» та якими були її характеристики в попередні періоди російської історії, а також яку роль вона відіграла у формуванні ідеології «русского мира» та обґрунтуванні російської агресії проти України.
  • Thumbnail Image
    Item
    Католицька реакція на російсько-українську війну
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Смицнюк, Пало
    Папа Франциск був надзвичайно відвертим щодо російської агресії проти України, зробивши понад сто заяв протягом першого року війни. У статті проаналізовано ключові послання папи Франциска й керівництва Святого Престолу, а також запропоновано кілька їхніх інтерпретацій. Те, як Святий Престол розглядає питання моральності надання військової допомоги Україні, слід розглядати в контексті його ставлення до інших збройних конфліктів. Хоч у Києві вважають заяви Ватикану запізнілими та млявими, Святий Престол був набагато чіткішим у цьому питанні, ніж в інших випадках – наприклад, вторгнення Іраку в Кувейт. Реакція Ватикану на війну в Україні незрозуміла, якщо не брати до уваги переходу від теорії «справедливої війни» до підходу «справедливого миру», що відбувається в католицькому соціальному вченні останніми десятиліттями. Врешті, нейтралітет Ватикану, передбачений Латеранськими угодами, набуває нового значення за першого латиноамериканського папи Франциска, який відмовляється інтерпретувати геополітичні події із західної точки зору.
  • Thumbnail Image
    Item
    «Практик» і «Гностик» Євагрія Понтійського
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Гупало, Марія; Кіндій, Олег
    У доробку представлено український переклад творів Євагрія Понтійського «Практик» і «Гностик», які є першими працями цього автора, перекладеними українською мовою. Переклад супроводжує розширений вступ, у якому подано огляд життя Євагрія, його творчої спадщини та особливостей його богослов’я, а також розглянуто питання контроверсійності постаті автора у візантійському богослов’ї: з одного боку, його вплив на монашу духовну традицію як на Сході, так і на Заході величезний, а з іншого боку, він зазнав остракізму за свою прихильність до богословських ідей Орігена. Відповідно, аскетичні твори Євагрія збереглися завдяки атрибуції до інших авторів, а філософсько-умоглядні дійшли до нас лише в сирійських перекладах. Представлених тут «Практика» і «Гностика» можна віднести до морально-аскетичних творів, які збереглись у грецькому оригіналі. Вони творять трилогію з іще одним твором – «Гностичними главами», який є філософським і містить деякі теологумени Євагрія, а тому зберігся лише в сирійській версії. «Практик», «Гностик» та «Гностичні глави» слід розглядати як такі, що приблизно співвідносяться із трьома щаблями духовного зростання: аскетичною практикою, природним спогляданням і богослов’ям. Перекладені тут тексти є основoположними для східнохристиянської монашої духовності й можуть бути путівниками не лише для монахів, а й для мирян.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проевтаназійна ментальність як заперечення сенсу страждань
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Дробик, Йосафата
    Досвід терпінь, які щоденно переживає людина, спонукає її шукати відповідь на запитання, у чому полягає сенс і вартість страждання. Ці проблеми тісно пов’язані з питаннями про сутність людини та зміст її життя. Відповіді на окреслені запитання можуть бути різними й позначатися не тільки на світогляді конкретної людини, а й на формуванні культури, як можна побачити на прикладі проевтаназійної ментальності. Водночас у статті стверджено: щоб віднайти справжній зміст людського страждання, необхідно розкрити інтегральну концепцію особи через призму віри, у світлі страждань Ісуса Христа.
  • Thumbnail Image
    Item
    Літургія св. Йоана Золотоустого замість Літургії Передосвячених Дарів? Канонічні спостереження про звершення Євхаристії в часі Великого посту в Українській Греко-Католицькій Церкві
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Немет, Томас Марк
    У статті розглядається тема заміни Літургії Передосвячених Дарів на Літургію Йоана Золотоустого в будні Великого посту в практиці Української Греко-Католицької Церкви. Після аналізу церковних приписів обговорюються два нещодавні документи, які ставлять під сумнів відповідні норми Канонів партикулярного права УГКЦ. Зокрема, спірним виглядає залучення звичаєвого права при аргументації одного з цих документів. Окрім того, розкриваються деякі літургійно-богословські та практичні аспекти цього питання.
  • Thumbnail Image
    Item
    «Тобі подобає піснеспів...»: нотатки до історії Великого славослов’я
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Рудейко, Василь
    У статті представлено огляд чотирьох літургійних джерел, які засвідчують текстуальні та структурні особливості вживання в молитовній традиції одного з найдавніших піснеспівів християнської церкви – Великого славослов’я. Застосовуючи принципи порівняльної літургіки, автор намагається прослідкувати шляхи текстуального та структурного розвитку цього піснеспіву від IV до IX ст. При трактуванні розвитку піснеспіву в кожному з наведених джерел звернуто увагу на паралельні розвитки в літургійних богослужіннях сучасних Церков візантійської та інших традицій Сходу. У висновках автор стверджує, що історія змін, які відбулися з Великим славослов’ям, може мати практичне застосування при оновленні літургійних чинностей сучасних Церков візантійської традиції.
  • Thumbnail Image
    Item
    Піснетворча майстерність Йоана Дамаскина на прикладі його ямбічного канону на Різдво Христове
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Петринко, Олександр
    У статті проаналізовано піснетворчий доробок Йоана Дамаскина у світлі його біографії, освіченості та монашого покликання. На прикладі ямбічного канону Дамаскина на Різдво Христове показано й доведено його високу майстерність і, правдоподібно, неперевершеність, на відміну від якісно ґрунтовної, та все ж радше кумулятивної праці в його прозових богословських текстах. Творче опрацювання Йоаном богословських тем і розкриття їх у поетичній формі в богослужбових текстах запевняють їм і в майбутньому особливе місце в молитві християнської спільноти.
  • Thumbnail Image
    Item
    Content
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023)
  • Thumbnail Image
    Item
    Зміст
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023)