Кафедра світової історії нового та новітнього часу [стара організаційна структура]

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/15

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 29
  • Thumbnail Image
    Item
    Душпастирська опіка воїнів АТО капеланами-волонтерами
    (2020) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
  • Thumbnail Image
    Item
    Жіночі персоніфікації націй у карикатурах Луїса Ремекерса часу Першої світової війни
    (Wydawnictwо Adamа Marszałekа, 2018) Питльована, Лілія
    Стаття досліджує використання жіночих персоніфікацій націй у карикатурах Луїса Ремекерса часу Першої світової війни. Автор демонструє, що особливості репрезентації жіночих алегорій залежали від того, були вони уособленнями Своїх або Чужих націй. Фемінізація або маскулінізація національних алегорій стала для Ремекерса інструментом для маркування їх як союзних або ворожих.
  • Thumbnail Image
    Item
    США і «Північний потік-2» у сучасній політичній карикатурі
    (НАСВ, 2019) Питльована, Лілія
    У статті розкриваються особливості репрезентації політики США щодо будівництва газопроводу «Північний потік-2» у сучасній політичній карикатурі. Американська позиція розглядається у кількох контекстах: конкуренції США і Росії на європейському і українському газових ринках, глобального протистояння обох держав; безпеки країн ЄС і НАТО, особливо, Німеччини від енергополітичного тиску Росії. Виділено такі основні аргументи риторики адміністрації США проти «Північного потоку-2»: газопровід дезінтегрує Європейський союз; протиставляє інтереси країн Західної і Східної Європи; вносить розкол у лави країн НАТО; робить Німеччину енергетичною заручницею Кремля; створює екологічні ризики; є інструментом гібридної війни Росії проти країн Заходу та України. Простежуються спроби США протидіяти спорудженню газопроводу дипломатичним шляхом, лобіювання ними внесення змін до Газової директиви ЄС, використання системи санкцій як щодо Росії, так і щодо європейських бізнес-партнерів «Газпрому». Проаналізовані карикатури акцентують увагу на негативному ставленні США до «Північного потоку-2» як важелю впливу Росії на країни Європи, на загрозах втрати Німеччиною енергетичної незалежності. Автори карикатур часто пояснюють американську протидію проекту боротьбою США і Росії за газові ринки Європи. Героями сюжетів виступають США в особі Д. Трампа, Росія в особі В. Путіна, канцлер Німеччини А. Меркель. Малюнки містять мало символів, алегорій, метафор, прихованих змістів. Вони прямолінійні, однозначні у тлумаченні, прив’язані до політичного контексту і поточної ситуації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Україна, Росія і світова безпека у карикатурі Деріла Кейгла та інтернет-ресурсу Cagle Cartoons
    (НАСВ, 2019) Питльована, Лілія; Бураков, Ярослав
    У статті розкриваються особливості репрезентації подій в Україні, починаючи з 2004 р., та російсько-українського збройного конфлікту 2014-2019 років у політичній карикатурі інтенет-ресурсу Cagle Cartoons та американського карикатуриста Деріла Кейгла (Daryl Cagle). Проаналізовано 520 карикатур ресурсу, виокремлено і систематизовано основні тематичні блоки, висвітлені у сюжетах політичних карикатур. Проаналізовано найпоширеніші концептуальні графічні метафори, образи України, Росії та країн Заходу у контексті російсько-українського конфлікту, а також ставлення художників-карикатуристів до зображуваних подій. У результаті дослідження встановлено, що спільними особливостями карикатур є чітко виражена, незалежно від національної приналежності художника, антиросійська позиція; представлення України як жертви російської агресії; підкреслення злочинного характеру дій В. Путіна та російських військ у Криму та на сході України; виражений гендерний дискурс малюнків (Україна репрезентується як жінка, Росія – як чоловік (найчастіше – В. Путін), створюючи бінарну опозицію «слабкість – сила»). Більшість малюнків розглядають українсько-російську війну не лише як локальний конфлікт, який становить загрозу інтересам і безпеці України, а у значно ширшому безпековому контексті.
  • Thumbnail Image
    Item
    «Китай: Пиріг королів та імператорів»: до історії однієї карикатури
    (Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2018) Питльована, Лілія
    Стаття присвячена дослідженню особливостей візуалізації колоніальних змагань великих держав наприкінці ХІХ століття у матеріалах масової преси. На прикладі однієї карикатури показано критичне ставлення французької газети «Le Petit Journal» до експансіоністських прагнень великих держав, ідей територіального розділу Китаю. У статті подається коротка історія газети та відомості про автора карикатури; аналізується політичний контекст сюжету, представленого на малюнку; показано, як карикатура «Китай. Пиріг королів та імператорів» А. Мейєра творила антиімперський дискурс у Франції, яка за своїм характером була імперською державою.
  • Thumbnail Image
    Item
    Зовнішньополітична ідентичність американців у карикатуристиці США початку ХХ ст.: «Світовий поліцейський» Л. Делрімпла
    (НАСВ, 2018) Питльована, Лілія
    Стаття аналізує особливості репрезентації зовнішньої політики американського президента Т. Рузвельта у карикатурі Л. Делрімпла «Світовий поліцейський». Авторський аналіз карикатури проливає світло на ставлення американців до нової ролі США як світового поліцейського, яку вони перебрали на себе відповідно до Поправки Рузвельта до доктрини Монро. Дослідження біографії Л. Делрімпла, історії журналу «Judge», аналіз конкретно-історичного контексту карикатури, дає можливість розглядати її як важливе джерело до історії зовнішньої політики США кінця ХІХ – початку ХХ ст., а також як репрезентацію і водночас інструмент конструювання зовнішньополітичної самоідентифікації американців.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ліга націй, США та проблеми повоєнної безпеки у карикатурах Л. Рейвен-Хілла
    (НАСВ, 2018) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    Стаття аналізує репрезентацію уявлень про роль Ліги Націй у системі повоєнної безпеки у політичних карикатурах британського карикатуриста Леонарда Рейвен-Хілла.
  • Thumbnail Image
    Item
    Революції в Росії 1917 року в репрезентації американського карикатуриста Д.Н. Дарлінга
    (Кондор-Видавництво, 2017) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    Стаття містить аналіз політичних карикатур Джея Норвуда Дарлінга (Ding Darling). Автор демонструє, що погляди карикатуриста на Лютневу революцію і більшовицьку революцію 1917 р. суттєво відрізнялися, а втручання Альянсу в російську громадянську війну представлено в карикатурах як вимушена необхідність.
  • Thumbnail Image
    Item
    Трагік карикатури: Л. Ремекерс і британська пропаганда під час першої світової війни
    (Інтер-М, 2018) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    Дослідження аналізує історію пропаганди e Великій Британії під час Першої світової війни. Основна увага приділяється візуальній пропаганді, зокрема, карикатурам відомого голландського художника Луїса Рамекерса. У статті розглядаються обставини, які сформували погляди Ремекерса щодо німецької агресії проти Бельгії. Ілюстрації Ремекерса, що зображують німецькі звірства в окупованій Бельгії, створені в тісному співробітництві з Британським бюро воєнної пропаганди, стали важливим аргументом у представленні кайзерівської Німеччини як головного ворога, а також для вступу США у війну на боці Антанти.