Кафедра світової історії нового та новітнього часу [стара організаційна структура]

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/15

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 91
  • Thumbnail Image
    Item
    Душпастирська опіка воїнів АТО капеланами-волонтерами
    (2020) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
  • Thumbnail Image
    Item
    «Вірнопідданий слуга Його Цісарської Величності»: світ політичних поглядів Владики Антонія Ангеловича
    (Видавництво УКУ, 2020) Adadurov, Vadym
    Автори колективної монографії прагнуть переглянути усталені історіо- графічні стереотипи, пов'язані з впливом уніфікації XVIII - першої половини ХІХ ст. на соціальні ідентичності українців в імперіях Романових і Габсбурґів. У розділах праці розглянуто співвідношення між загальноімперськими, (про- то)національними, регіональними та соціальними рівнями самоідентифікації різних історичних акторів. Спеціальну увагу приділено висвітленню україно- фільства й імперського ультрапатріотизму українських еліт, а також впливу Просвітництва на трансформацію соціальних ідентичностей у перехідний період кінця XVIII - початку ХІХ ст.
  • Thumbnail Image
    Item
    Поділ Київської та піднесення Галицької унійних митрополій: Документи та матеріали ватиканських архівів (1802-1808 роки)
    (Видавництво УКУ, 2019) Adadurov, Vadym
    Збірник документів продовжує публікацію джерел про поділ Київської та фун- дацію Галицькоїунійних митрополій на початку XIX ст., перша частина яких (доку- менти австрійської Державної канцелярії) побачила світ у 2011 р. В основу видан- ня покладено матеріали, виявлені автором у Римі (Апостольський архів Ватикану; Історичний архів Конгрегації євангелізації народів). їх доповнено документами з Відня (Домашній, Придворний та Державний архів), Парижа (Дипломатичний архів) та Берліна (Таємний державний архів Прусської культурної спадщини). Сукупно ці джерела репрезентують дискурси єдності й поділу Руської Греко-Унійної Церкви, гцо формувалися Римською Апостольською столицею, Василіянським чи- ном, унійною єрархією та російськими, австрійськими і прусськими державними інституціями. Із 50 документів італійською, латинською, польською і французькою мовами, опублікованих у цьому збірнику, 42 вперше вводяться до наукового вжит- ку. Всі 50 документів вперше перекладені на українську мову.
  • Thumbnail Image
    Item
    Імпорт західних теорій і методів в українську історіографію: причини, шляхи, середовища, вплив, перспективи
    (Видавництво УКУ, 2019) Adadurov, Vadym
    Досліджуються - із застосуванням концепції технологічних циклів (хвиль Кондратьєва) - процеси теоретичного і методологічного осучаснення укра- їнської історіографії протягом останніх 25 років. Розглядається вплив ідей- них трансферів із західних історичних середовииі^ їх головні шляхи, типи та роль у формуванні міждисциплінарних досліджень як на базі окремих інсти- туцій, так і через мережевий обмін між науковцями. Аналізуються причини успішності / неуспішності поширення певних дослідницьких напрямків, тем і питань, а також подається загальна оцінка перспектив вестернізації історіографічного поля.
  • Thumbnail Image
    Item
    Жіночі персоніфікації націй у карикатурах Луїса Ремекерса часу Першої світової війни
    (Wydawnictwо Adamа Marszałekа, 2018) Питльована, Лілія
    Стаття досліджує використання жіночих персоніфікацій націй у карикатурах Луїса Ремекерса часу Першої світової війни. Автор демонструє, що особливості репрезентації жіночих алегорій залежали від того, були вони уособленнями Своїх або Чужих націй. Фемінізація або маскулінізація національних алегорій стала для Ремекерса інструментом для маркування їх як союзних або ворожих.
  • Thumbnail Image
    Item
    США і «Північний потік-2» у сучасній політичній карикатурі
    (НАСВ, 2019) Питльована, Лілія
    У статті розкриваються особливості репрезентації політики США щодо будівництва газопроводу «Північний потік-2» у сучасній політичній карикатурі. Американська позиція розглядається у кількох контекстах: конкуренції США і Росії на європейському і українському газових ринках, глобального протистояння обох держав; безпеки країн ЄС і НАТО, особливо, Німеччини від енергополітичного тиску Росії. Виділено такі основні аргументи риторики адміністрації США проти «Північного потоку-2»: газопровід дезінтегрує Європейський союз; протиставляє інтереси країн Західної і Східної Європи; вносить розкол у лави країн НАТО; робить Німеччину енергетичною заручницею Кремля; створює екологічні ризики; є інструментом гібридної війни Росії проти країн Заходу та України. Простежуються спроби США протидіяти спорудженню газопроводу дипломатичним шляхом, лобіювання ними внесення змін до Газової директиви ЄС, використання системи санкцій як щодо Росії, так і щодо європейських бізнес-партнерів «Газпрому». Проаналізовані карикатури акцентують увагу на негативному ставленні США до «Північного потоку-2» як важелю впливу Росії на країни Європи, на загрозах втрати Німеччиною енергетичної незалежності. Автори карикатур часто пояснюють американську протидію проекту боротьбою США і Росії за газові ринки Європи. Героями сюжетів виступають США в особі Д. Трампа, Росія в особі В. Путіна, канцлер Німеччини А. Меркель. Малюнки містять мало символів, алегорій, метафор, прихованих змістів. Вони прямолінійні, однозначні у тлумаченні, прив’язані до політичного контексту і поточної ситуації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Україна, Росія і світова безпека у карикатурі Деріла Кейгла та інтернет-ресурсу Cagle Cartoons
    (НАСВ, 2019) Питльована, Лілія; Бураков, Ярослав
    У статті розкриваються особливості репрезентації подій в Україні, починаючи з 2004 р., та російсько-українського збройного конфлікту 2014-2019 років у політичній карикатурі інтенет-ресурсу Cagle Cartoons та американського карикатуриста Деріла Кейгла (Daryl Cagle). Проаналізовано 520 карикатур ресурсу, виокремлено і систематизовано основні тематичні блоки, висвітлені у сюжетах політичних карикатур. Проаналізовано найпоширеніші концептуальні графічні метафори, образи України, Росії та країн Заходу у контексті російсько-українського конфлікту, а також ставлення художників-карикатуристів до зображуваних подій. У результаті дослідження встановлено, що спільними особливостями карикатур є чітко виражена, незалежно від національної приналежності художника, антиросійська позиція; представлення України як жертви російської агресії; підкреслення злочинного характеру дій В. Путіна та російських військ у Криму та на сході України; виражений гендерний дискурс малюнків (Україна репрезентується як жінка, Росія – як чоловік (найчастіше – В. Путін), створюючи бінарну опозицію «слабкість – сила»). Більшість малюнків розглядають українсько-російську війну не лише як локальний конфлікт, який становить загрозу інтересам і безпеці України, а у значно ширшому безпековому контексті.