Faculty of Health Sciences | Факультет наук про здоров’я

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/32

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 16
  • Thumbnail Image
    Item
    Ніяковіння жінок через своє тіло під час інтимної близькості з партнером (bisc-ua): україномовна адаптація шкали
    (Психологічні перспективи, 2022) Завада, Тетяна; Широка, Анастасія; Shyroka, Anastasiia
    Мета. Ніяковіння жінок через своє тіло під час інтимної близькості з партнером – важливий аспект сексуальності, пов'язаний зі здатністю жінки отримувати сексуальне задоволення від близькості з партнером. Це один з ключових показників гармонійних сексуальних стосунків, які можна оцінити за допомогою психодіагностичних інструментів, проте, в українській психології немає валідних методик для його оцінки. Відтак, метою цього дослідження стали переклад та адаптація українською мовою Шкали ніяковіння жінок через своє тіло під час інтимної близькості з партнером BISC-UA М. Відермана, а саме, визначення розподілу відповідей за кожним твердженням шкали, її факторної структури, а також показників внутрішньої узгодженості тверджень, тест-ретестової надійності та конвергентної валідності. Методи. Адаптація проводилася на жінках (N=731) віком 18-47 років, 37 з яких взяли участь у процедурі тест-ретестової надійності у проміжку п’яти тижнів. Для оцінки конвергентної валідності шкали BISC-UA були використані Шкала задоволеності зонами тіла, Опитувальник образу тіла та Багатовимірний опитувальник сексуальності. Результати. За показниками асиметрії та ексцесу більшість тверджень шкали мають нормальний розподіл з помітною лівосторонньою асиметрією. Результати експлораторного та конфірматорного факторного аналізів підтверджують, що шкала BISC-UA є однофакторним інструментом, який складається з 15 тверджень (RMSEA=0.00, RMR = 0.086, GFI= 0.996, NFI=0.994, CFI=1.00, N=731). Шкала BISC-UA володіє високими показниками внутрішньоїузгодженості тверджень (Альфа Кронбаха 0,95, Омега МакДональда 0,96). Шкала демонструє значимий рівень тест-ретестової надійності (r=0,72) та конвергентної валідності при порівнянні з конструктами задоволення своїм тілом та психологічними тенденціями у сексуальних стосунках. Висновки. Україномовна Шкала ніяковіння жінок через своє тіло під час інтимної близькості з партнером (BISC-UA) володіє значимими психометричними показниками і може бути рекомендована для використання у наукових дослідженнях якості сексуального життя жінок. Ключові слова: адаптація опитувальника, валідність, надійність, образ тіла, інтимна близькість, партнерські стосунки, конфірматорний факторний аналіз.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ірраціональні переконання, віра у теорії змови та страх вакцинації: психологічний портрет осіб, які відмовляються вакцинуватися проти COVID-19
    (Габітус, 2022-07-26) Хомин, Софія; Широка, Анастасія; Тетяна, Завада; Ірина, Пелех; Широка, Анастасія
    Мета. Масова вакцинація є одним із найбільш ефективних засобів подолання пандемії COVID-19, але попри всі докази її ефективності, безпечності та доступність, в багатьох країнах, зокрема й в Україні, існує частка громадян, які не бажають вакцинуватися. Схильність до ірраціональних переконань, віру в теорії змови та страх вакцинації часто називають вираженими рисами у психологічному портреті осіб, які не бажають вакцинуватися. Втім, у світі проведено не так багато досліджень, які би це доводили; таке припущення також мало вивчене у контексті пандемії COVID-19 в Україні. Тому метою цього дослідження стало з’ясувати відмінність у ірраціональних переконаннях, вірі у теорії змови та страху вакцинуватися між особами, які відмовляються вакцинуватися проти COVID-19, та особами, які вже вакцинувалися або планують вакцинуватися. Методи. Дослідження проведене протягом січня-лютого 2022 року. В опитуванні взяли участь 156 осіб віком 18-65 років, більшість жінок (83%). На момент дослідження, більшість проживали у червоній або помаранчевій зоні небезпеки COVID-19. Були використані Шкала ірраціональних переконань щодо вакцинації проти COVID-19 (модифікований варіант COVID-19 vaccination anxiety scale), Опитувальник віри у теорії змов (модифікований The Flexible Inventory of Conspiracy Suspicions), Шкала страху вакцинації проти COVID-19 (модифікований варіант The Fear of COVID-19 Scale). Результати. Найбільш вираженими серед досліджуваних є ірраціональні переконання про те, що Вакцини проти COVID-19 є неефективними проти нових штамів вірусу та Вакцини проти коронавірусу недостатньо протестовані. Для осіб, які відмовляються вакцинуватися, у порівнянні з тими, які вакциновані або планують вакцинуватися, характерні найбільш виражені ірраціональні переконання, віра у теорії змови та страх вакцинації (p=0,00). Серед досліджуваних змінних основним статистично значущим предиктором відмови вакцинуватися виступають ірраціональні переконання (Wilks' Lambda,72, F (4,304) = 13,64, p <,00). Висновки. Ірраціональні переконання, віра у теорії змови та страх вакцинації виступають вираженими рисами у психологічному портреті осіб, які відмовляються вакцинуватися. Ірраціональні переконання виступають основним предиктором відмови особи вакцинуватися проти COVID-19. Обговорюється важливість підвищення серед громадян України наукової освіченості та поширення наукових доказів безпечності та ефективності вакцин проти COVID-19.
  • Thumbnail Image
    Item
    Psychological aspects of manipulation within an interpersonal interaction: manipulations and manipulators
    (Liha-Pres, 2020) Гребінь, Наталія; Hrebin, Natalia; Shyroka, Anastasiіa; Широка, Анастасія
  • Thumbnail Image
    Item
    Адаптацiя україномовної версії опитувальника результативностi психотерапії OQ-45.2: валiднiсть та надiйнiсть
    (Херсонський державний університет, 2020) Shyroka, Anastasiіa; Широка, Анастасія; Миколайчук, Мар'яна; Mykolaychuk, Maryana
    Ефективна психотерапія повинна впливати на покращення якості життя клієнтів. Втім на цей час у вітчизняній психотерапії є нестача валідизованих методик, які б оцінювали ефективність терапевтичних інтервенцій. При цьому терапевти зацікавлені в інструментах, які дозволяють за відносно короткий проміжок часу якомога повніше описати особливості психологічного функціонування клієнтів. У цій публікації описана адаптація українською мовою англомовного опитувальника результатів психотерапії (Outcome Questionnaire або OQ-45.2), який визначає особливості функціонування індивіда за шкалами суб’єктивного дистресу, міжособистісних взаємин та соціальних ролей. Спираючись на переклад OQ-45.2 українською мовою, здійснений у 2012 році, метою цього дослідження стало визначення його надійності, конструктної валідності, критеріальної еквівалентності, сензитивності та специфічності. Дослідження проводилося на нормативних групах (студенти та дорослі) (n= 514) та групах ризику розвитку психічних розладів (жінки комерційного сексу, алко- та наркозалежні особи, умовно засуджені особи на пробації) (n = 114). В україномовному варіанті шкали опитувальника отримали значущі показники внутрішньої узгодженості тверджень та тест-ретестової надійності. Опитувальник має значущі показники конструктної валідності і корелює з методиками, які визначають симптоми психічних розладів (GAD-7, PHQ-9, SCL-90-R), якість життя (SF-36), особливості взаємин з оточуючими (методика К. Роджерса – Р. Даймонд, шкала співзалежності Спана-Фішера) та психологічну гнучкість (AAQ-II). Також було з’ясовано, що методика є чутливою та специфічною до диференціації осіб нормативної групи та груп ризику розвитку психічних розладів. Висновки. Український варіант опитувальника OQ-45.2 відповідає критеріям валідної та надійної методики і може бути рекомендованим для використання у клінічній роботі та дослідженнях. Втім цей опитувальник також потребує подальшого психометричного вивчення особливо на клінічних групах та клієнтах психотерапії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ідентичність як арт-проект або підходи в опрацюванні проблеми особистісної інтеграції
    (2018) Широка, Анастасія; Shyroka, Anastasiіa
    Класичне визначення ідентичності передбачає наявність у людини чогось постійного, тотожного та спадкоємного. Але сучасне бачення ідентичності дає можливості вийти в складніший та цікавіший світ Я людини. І це сповнює новими рефлексіми та психотерапевтичними можливостями.
  • Thumbnail Image
    Item
    Роль інформаційної бесіди у полегшенні болю дітей під час медичних процедур
    (2017) Shyroka, Anastasiіa; Широка, Анастасія; Корж, Лариса; Korzh, Larysa
    Медичний супровід будь-якої дитини передбачає болючі медичні процедури. Найтиповіші з них - забір крові на аналізи, щеплення та стоматологічне лікування. Здавалося б, звичайні медичні заходи, але для дітей - це може бути найстрашніше з того, що відбувається у поліклініці. Проблема болю під час медичних процедур залишається актуальною і потребує різних підходів у вирішенні. Дане дослідження мало на меті з'ясувати, який вплив буде мати коротка (до 15 хв) інформаційна бесіда на поведінку та переживання дітей 14-15 років до, під час та після процедури забору крові на аналізи з вени. В експериментальній групі дітей проводилася бесіда (N=36) контрольна група дітей проходита процедуру у звиклий спосіб без попередньої підготовки (N=35). Було виявлено, що після бесіди діти статистично рідше чинили фізичний та словесний опір, рідше повідомляли про страх та біль, задавали менше запитань лаборантам, а після процедури відзначили нижчий рівень пережитого болю. Обговорюється доцільність проведення інформаційних бесід перед болючими медичними процедурами.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості інтелекту безпритульних та бездоглядних дітей
    (Інститут психології імені Г.С.Костюка НАПН України, 2015) Shyroka, Anastasiіa; Широка, Анастасія
    Інтелект дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, що часто супроводжується досвідом безпритульності та бездоглядності, є контроверсійним питанням. У даному дослідженні порівнювався інтелект дітей віком 10-16 років, які потрапили до Львівського притулку для дітей (N=28), з інтелектом учнів ЗОШ 8-го (13-14 років) та 5-го (10-11 років) класів (N=52). Інтелектуальні здібності оцінювалися протягом 45 хв за допомогою дитячого варіанту тесту Векслера, коректурної проби Афімової та методики запам'ятай 10 слів для оцінки об'єму короткочасної пам'яті. Отримані результати дозволяють говорити, що серед дітей притулку існує дві відмінних групи дітей: з нормальним інтелектом (36%) та зниженим рівнем інтелекту (64%). У порівнянні з дітьми ЗОШ особливо зниженими виявилися показники робочої пам'яті та здатності до логічних умовисновків. В групі дітей зі зниженим рівнем інтелекту спостерігалося зниження більше за два стандартних відхилення за двома та більше шкалами інтелекту у порівнянні з однолітками з ЗОШ. Обговорюється проблема навчання та повернення до формальної системи освіти таких дітей.
  • Thumbnail Image
    Item
    Колективні судження, як інструмент передбачення та конструювання майбутнього
    (2015) Широка, Анастасія; Shyroka, Anastasiіa
    Колективні судження у 80-90% випадків можуть бути ефективнішими за індивідуальні. Описано умови, від яких залежить ефективність колективних суджень. Наведено результати експериментального дослідження колективних суджень у відповіді на два запитання щодо майбутнього: скільки монет у банці; яка футбольна команда переможе у Лізі Європи і хто буде її суперником. Обговорюються переваги та обмеження використання такого інструменту як "колективний розум" у прогнозуванні майбутніх подій.