Faculty of Health Sciences | Факультет наук про здоров’я

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/32

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 19
  • Thumbnail Image
    Item
    Linguistic and Psychometric Validation of the Ukrainian Translation of the Inventory of Personality Organization-Revised (IPO-R-UKR)
    (East European Journal of Psycholinguistics, 2022) Turetska, Khrystyna; Семків, Ірина; Kechur, Roman; Кривенко, Ірина
    Анотація. Культурна адаптація психодіагностичного опитувальника передбачає здійснення двостороннього “сліпого” перекладу із подальшою лінгвістичною валідацією, коли при перекладі враховуються як мовні відмінності, так і символізм авторських тверджень. Далі на основі даних опитування респондентів здійснюється перевірка різних психометричних показників отриманої мовної версії методики. Створення україномовних опитувальників у психодинамічній парадигмі є надважливим завданням для створення належної науково- доказової бази терапевтичних методів, що ґрунтуються на ній, так само як і для психотерапевтичної практики задля “озброєння” фахівців надійним діагностичним інструментарієм. Метою дослідження є здійснення фахового перекладу психологічного тесту «The Inventory of Personality Organization-Revised (IPO-R)» українською мовою, з подальшою перевіркою лінгвістичної валідності та психометричних показників тесту. Опитувальник продемонстрував високі психометричні показники у повній (IPO; Lenzenweger et al., 2001) та скороченій (IPO-R; Smits et al., 2009) версіях, а також в іншомовних адаптаціях. Він широко застосовується у психологічних дослідженнях, теоретико-методологічну основу яких складає психоаналітична концепція, зокрема, теорія О. Кернберга (Kernberg, 1986) про різні рівні структурної організації особистості, що лягає в основу вибору психоаналітиком стратегії роботи з клієнтом. Створений тестовий варіант опитувальника IPO-R-UKR пройшов етапи подвійного двостороннього “сліпого” перекладу та узгоджений групою філологів та психологів. Базуючись на результатах опитування 1152 учасників емпіричного дослідження, було доведено ідентичну оригінальній двофакторну структуру IPO-R-UKR, а також хорошу внутрішню узгодженість шкал, конструктну, конвергентну та критеріальну валідності. Отже, методику IPO-R-UKR можна використовувати у практичній психологічній діяльності, та наукових дослідженнях, спрямованих на виявлення критеріїв структурної організації особистості, як тестування реальності, дифузність ідентичності, механізми психологічного захисту, та для скринінгової діагностики рівня структури організації особистості за О.Кернбергом (1986)
  • Thumbnail Image
    Item
    Психоаналітична модель політичної активності
    (ЛНУ ім.І.Франка, 2020) Turetska, Khrystyna; Турецька, Христина
    Мета. Статтю присвячено теоретичному аналізу та емпіричній перевірці психоаналітичної моделі політичної активності Отто Кернберга. Методи. Для дослідження політичних настанов було використано шкалу авторитаризму пра-вого спрямування Б. Альтмейера та анкету «Політична орієнтація». Характеристики політичного лідерства діагностувалися опитувальником «Ідеальний політичний лідер». Для діагностики уявлень про історичну травму використано модифікований Traumatic Experience Checklist (TEC). Для діа-гностики глибинно-психологічних характеристик та уявлень про індивідуальну травму застосовано Traumatic Experience Checklist (TEC) та Я-структурний тест Аммона.Результати. Здійснено емпіричне дослідження, в якому виявлено зв’язки між політичною орієнтацією та глибинно-психологічними характеристиками українців, їх уявленнями про історичну й особистісну травму. Виявлено негативні кореляції лівих політичних настанов із більшістю уявлень про історичні травми, проте наявні кореляції з переживання втрати в дитинстві чи в дорослому віці значущих осіб. Ліві політичні настанови корелюють з уявленням про ідеального політичного лідера за типом «простої людини з народу». Право-авторитарні політичні настанови корелюють з обра-зом ідеального лідера «західний політик» (негативна кореляція) та з деструктивною і дефіцитарною агресією. Право-авторитарна політична орієнтація корелює зі спогадами про цілу низку травматич-них подій: Голодомор, Другу світову війну, політичні репресії та примусові депортації, а також із фізичною агресією щодо респондентів у дитячому віці.Висновки. Емпірично підтверджено феномен «ідентифікації з агресором» та вибір лідера за типом параноїдної регресивної групи у разі право-авторитарної політичної орієнтації; а також феномен «історичної амнезії» та вибір лідера за типом нарцистичної регресивної групи у разі лівої політичної орієнтації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Естетична спрямованість особистості та її зв’язок з емпатією
    (2020) Turetska, Khrystyna; Kechur, Roman; Yaskevych, Olha
    В даній статті феномен естетичної спрямованості розглядається в якості того спільного знаменника, що зводить разом найрізноманітніші особистісні параметри і визначає характерний стиль взаємодії з собою та світом, базований на емпатії. За результатами порівняльного аналізу естетично - орієнтованих молодих людей описано як таких, що довіряють інтуїтивним оцінкам, з легкістю регресують, і, не витримуючи рефлексивної дистанції, віддаються безпосереднім чуттєвим враженням. В цьому контексті проаналізовано структуру їх емоційного інтелекту, виявлено їх трудність в емоційній регуляції і самоконтролі, а також виокремлено ключові особливості їх емпатичного пізнання. Зокрема, описано інтуїтивний механізм емпатії на противагу когнітивному, характерному для молодих людей з етичною спрямованістю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Інтернет-залежність як предмет психологічного дослідження
    (ЛНУ ім.І.Франка, 2006) Турецька, Христина
    Здійснено аналіз основних підходів до феномену Інтернет-аддикції. Розглянуто критерії та симптоми даного виду залежності. Виділено три групи чинників Інтернет-аддикції: характеристики соціальної ситуації, характеристики можливостей віртуального середовища, та психологічні особливості Інтернет-аддиктів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особистісна ідентичність і віртуальна реальність
    (ЛНУ імені Івана Франка, 2012) Турецька, Христина
    Отже, ми показали вплив реальної ідентичності на віртуаль­ну самопрезентацію, Однак існує можливість зворотного впли­ву – впливу віртуальної самопрезентації на реальну ідентичність. Один із прикладів такого впливу подала Ш..Таркл. Вона описує, як студент коледжу, який насправді був зовсім нетовариським, сором’язливим, впевнений у собі, почав грати в одну з MUD – ме­режних рольових ігор. У грі він познайомився з дівчиною-гравцем, між ними зав’язалися романтичні стосунки. Незабаром він досяг­нув у грі визначних успіхів настільки, що його вибрали полковод­цем однієї з армій у вирішальному бою. Він був вражений наданою йому довірою. Поступово він зрозумів, що може мати цінність в очах інших людей, може бути успішним і домагатися своїх цілей. Він став впевненішим в собі, більш товариським. Це привело до того, що в нього з’явилися друзі в реальному житті. Тобто, є змога змінити реальну ідентичність через віртуальний образ.
  • Item
    Психологічні чинники ставлення педагогів до інклюзивної освіти
    (2011) Турецька, Христина
    У статті розглянуто вплив особистісних особливостей педагогів на ставлення до інклюзивної освіти та на готовність працювати з дітьми, які мають обмежені можливості. Проаналізовано труднощі, які виникають в процесі адаптації дітей з особливими потребами до учнівського колективу загальноосвітнього навчального закладу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Нейрофізіологічне підґрунтя символдрами як психодинамічного напрямку психотерапії
    (Херсонський державний університет, 2019-05) Turetska, Khrystyna
    Стаття присвячена теоретичному аналізу нейрофізіологічного підґрунтя імагінативних технік у психодинамічній психотерапії. Описано структури мозку, які беруть участь у створенні та підтриманні уявлення про об’єкт, який в даний момент не присутній або ніколи не був присутнім у сенсорному середовищі суб’єкта. Розглянуто дефолт-систему мозку як ймовірний субстрат кататимно- імагінативної терапії зокрема та психотерапевтичних змін загалом. Охарактеризовано процес кататимно-імагінативної психотерапії, що уможливлює реконтекстуалізацію та реконсолідацію минулого досвіду.
  • Thumbnail Image
    Item
    ОБРАЗ ДЕРЖАВИ В СТРУКТУРІ БАЗОВИХ ПЕРЕКОНАНЬ ОСОБИСТОСТІ
    (Херсонський державний університету, 2018) Turetska, Khrystyna
    Статтю присвячено дослідженню психологічної детермінації образу держави. Наведено результати емпіричного дослідження особливостей зв’язку між базовими переконаннями та характеристиками образу держави. Встановлено вплив базових переконань про доброзичливість світу, доброзичливість людей та керованість власного життя на формування позитивного образу держави.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фактори ефективності імагінативних технік психотерапії
    (Херсонський державний університет, 2017-11) Turetska, Khrystyna
    Стаття присвячена теоретичному аналізу чинників ефективності імагінативних технік у психотерапевтичній практиці. Виділено три рівні, в межах яких проявляються фактори ефективності імагінативних психотерапевтичних методів: психофізіологічний рівень відображає функціонування центральної та вегетативної нервової системи а також ендокринної системи у відповідь на афективно забарвлену імагінацію. Загальнопсихотерапевтичний рівень виділяє чинники ефективності імагінації, які є спільними чи суміжними у різних психотерапевтичних підходах. Психодинамічний рівень аналізує феномен імагінації у співвідношенні з традиційними засобами психоаналізу – інсайтом та терапевтичним стосунком.
  • Thumbnail Image
    Item
    Психоаналітична інтерпретація феномена тероризму
    (Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, 2017) Turetska, Khrystyna
    Здійснено аналіз феномена тероризму з позиції психоаналітичного підходу в річищі теорії ідентичності Е. Еріксона, селф-психології Х. Кохута, теорії об’єктних стосунків. Терористичну діяльність розглянуто крізь призму негативного розв’язання кризи ідентичності, нарцисичного ураження, що проявляється у формі нарцисичного гніву, заздрості, екстерналізації несвідомих фантазій шизоїдно-параноїдної позиції. Виходячи з концепції В. Біона про базову позицію боротьби і втечі також проаналізовано динаміку терористичної групи (проявляється в параноїдній регресії групи, котра розколюється або шукає зовнішнього ворога, проти якого може консолідуватися навколо лідера). Показано, що терористичну групу згуртовує примітивна ідеологія, в якій різко диференційовано добро і зло, нетерпимість до амбівалентності й двозначності, а також особистість лідера, що характеризується параноїдними рисами чи навіть злоякісним нарцисизмом.