Faculty of Humanities | Гуманітарний факультет

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/7

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 26
  • Thumbnail Image
    Item
    Репрезентація образу зовнішнього ворога у карикатурі журналу «Перець» під час російсько-української війни 2022 року
    (НАСВ, 2022) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    У статті розглядаються особливості репрезентації зовнішнього ворога у карикатурі журналу «Перець» під час російсько-української війни 2022 р. Аналіз карикатур дозволив виявити, що основним ворогом виступає росія. Образ ворога найчастіше подається у персоніфікованому вигляді, і основним його уособленням постає президент російської федерації володимир путін. Досліджено, що домінантною стратегією репрезентації образу ворога є його демонізація та дегуманізація. Важливими прийомами, до яких вдаються художники-карикатуристи, є применшення значущості противника, його висміювання, демонстрація його нік- чемності задля переконання читачів у тому, що попри небезпеку ворога його не варто боятися і слід перемагати.
  • Thumbnail Image
    Item
    Epidemie cholery XIX w. w reprezentowaniu brytyjskiego czasopisma «Punch»
    (Wydawnictwо Adamа Marszałekа, 2022) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    У статті досліджуються особливості репрезентації епідемії холери у Великій Британії ХІХ століття в карикатурах сатиричного часопису "Панч". У зв'язку з часом заснування тижневика, з одного боку, та успіхами британської медицини у пошуку шляхів боротьби з хворобою, з іншого, на сторінках "Панча" знайшли відображення епідемії 1840-х та 1890-х років, які були частиною третьої, четвертої та п'ятої глобальних пандемій холери. Інтерес журналу до питань захворюваності та охорони здоров'я можна пояснити його традиційною прихильністю до проблем соціальної справедливості, життя і благополуччя громадян, реформ на користь більшості, а також роллю в популяризації наукових, у тому числі медичних, теорій серед широкої громадськості. Карикатури Панча поміщають епідемію холери в ширший контекст соціальних реформ, підкреслюючи необхідність побудови системи водопостачання та каналізації в Лондоні як одну з найнагальніших проблем. До 1850-х років ця проблема зображується на малюнках з огляду на розуміння причин холери, притаманне домінуючій на той час міазматичній теорії, але після відкриття Джона Сноу карикатуристи змінюють своє ставлення до проблеми забруднення Темзи на користь бактеріальної теорії передачі холери. Сатира карикатуристів також була спрямована проти бездіяльності лондонської муніципальної влади щодо очищення Темзи та покращення санітарних умов, а також проти спроб запровадити національну систему охорони здоров'я.
  • Thumbnail Image
    Item
    Епідемії грипу XIX – першої третини XX ст. у репрезентації британського часопису «Панч»
    (НАСВ, 2022) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    У статті розглядаються особливості репрезентації епідемій грипу у Великій Британії ХІХ – першої третини ХХ ст. на сторінках сатирично-гумористичного часопису «Панч». Аналіз жанрових особливостей, редакційної концепції та соціальної спрямованості журналу пояснює його інтерес до питань громадського здоров’я і подолання епідемій. Вже під час епідемії 1847-1848 рр. журнал репрезентує грип як небезпечне захворювання. Найбільша увага була приділена епідемії «російського» грипу 1889-1893 рр. Він відрізнявся високим рівнем захворюваності, і на початок 1890 р. оцінювався «Панчем» як проблема номер один для Британії. Досліджено, що обмеження воєнної цензури, яка вимагала уникати тем, які можуть спровокувати панічні настрої, вплинули на кількість і характер подачі часописом матеріалів, пов’язаних з епідемією «іспанки» 1918-1919 рр. Залишаючись вірним своєму стилю, «Панч» критикував бездіяльність урядових установ, відповідальних за боротьбу епідемією, способи лікування грипу, водночас намагаючись підтримати простих британців у їхньому протистоянні усім негараздам воєнного часу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Прогібіціоністський рух у США: Партія Сухого закону у карикатурі кінця ХІХ – початку ХХ ст.
    (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2021) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    Метою статті є висвітлення історії американського руху за тверезість кінця ХІХ – початку ХХ ст., діяльності Партії Сухого закону, аналіз карикатур, випущених на підтримку її кандидатів на виборах до Конгресу 1904 р.
  • Thumbnail Image
    Item
    Загрози енергетичній безпеці України та Європи у політичній карикатурі Сергія Йолкіна
    (Факультет міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка, 2020) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
  • Thumbnail Image
    Item
    Gazociąg Nord Stream 2 i bezpieczeństwo państw europejskich we współczesnej karykaturze politycznej
    (Wydawnictwо Adamа Marszałekа, 2021) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    У статті описано особливості репрезентації проблем безпеки, спричинених газопроводом «Північний потік-2», у сучасній політичній карикатурі. Автор аналізує наступні проблеми безпеки, представлені в карикатурах: газопровід загрожує єдності Європейського Союзу; він протиставляє інтереси країн Західної Європи інтересам країн Східної Європи; перетворює Німеччину на енергетичного заручника Кремля; спричиняє екологічну небезпеку; є інструментом гібридної війни між Росією та країнами Європи та України. Усі проаналізовані політичні карикатури присвячені негативному впливу Північного потоку 2 на питання європейської безпеки. Карикатуристи розглядають новий газопровід як інструмент посилення політичного впливу Росії в європейських країнах. Вони також демонструють загрозу втрати Німеччиною енергетичної незалежності. Найпоширеніші герої карикатур - це президент Росії Володимир Путін та канцлер Німеччини Ангела Меркель. Карикатури чітко пов'язані з політичним контекстом та поточною ситуацією.
  • Thumbnail Image
    Item
    Російські монархи у карикатурі британського часопису «Панч» («Punch») під час Кримської війни 1853–1856 рр.: формування образу ворога
    (2019) Pytlovana, Liliya; Питльована, Лілія
    Стаття аналізує особливості репрезентації російських монархів Миколи І та Олександра ІІ у карикатурі британського сатиричного часопису «Панч» під час Кримської війни 1853-1856 рр., їх роль у конструюванні образу ворога у громадській думці Великої Британії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Жіночі персоніфікації націй у карикатурах Луїса Ремекерса часу Першої світової війни
    (Wydawnictwо Adamа Marszałekа, 2018) Питльована, Лілія
    Стаття досліджує використання жіночих персоніфікацій націй у карикатурах Луїса Ремекерса часу Першої світової війни. Автор демонструє, що особливості репрезентації жіночих алегорій залежали від того, були вони уособленнями Своїх або Чужих націй. Фемінізація або маскулінізація національних алегорій стала для Ремекерса інструментом для маркування їх як союзних або ворожих.
  • Thumbnail Image
    Item
    США і «Північний потік-2» у сучасній політичній карикатурі
    (НАСВ, 2019) Питльована, Лілія
    У статті розкриваються особливості репрезентації політики США щодо будівництва газопроводу «Північний потік-2» у сучасній політичній карикатурі. Американська позиція розглядається у кількох контекстах: конкуренції США і Росії на європейському і українському газових ринках, глобального протистояння обох держав; безпеки країн ЄС і НАТО, особливо, Німеччини від енергополітичного тиску Росії. Виділено такі основні аргументи риторики адміністрації США проти «Північного потоку-2»: газопровід дезінтегрує Європейський союз; протиставляє інтереси країн Західної і Східної Європи; вносить розкол у лави країн НАТО; робить Німеччину енергетичною заручницею Кремля; створює екологічні ризики; є інструментом гібридної війни Росії проти країн Заходу та України. Простежуються спроби США протидіяти спорудженню газопроводу дипломатичним шляхом, лобіювання ними внесення змін до Газової директиви ЄС, використання системи санкцій як щодо Росії, так і щодо європейських бізнес-партнерів «Газпрому». Проаналізовані карикатури акцентують увагу на негативному ставленні США до «Північного потоку-2» як важелю впливу Росії на країни Європи, на загрозах втрати Німеччиною енергетичної незалежності. Автори карикатур часто пояснюють американську протидію проекту боротьбою США і Росії за газові ринки Європи. Героями сюжетів виступають США в особі Д. Трампа, Росія в особі В. Путіна, канцлер Німеччини А. Меркель. Малюнки містять мало символів, алегорій, метафор, прихованих змістів. Вони прямолінійні, однозначні у тлумаченні, прив’язані до політичного контексту і поточної ситуації.