Faculty of Humanities | Гуманітарний факультет

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/7

Browse

Search Results

Now showing 1 - 5 of 5
  • Thumbnail Image
    Item
    Український націоналізм та «єврейське питання» напередодні Другої світової війни
    (Дніпропетровськ : Центр «Ткума», 2013) Зайцев, Олександр; Zaitsev, Oleksandr
  • Thumbnail Image
    Item
    Дмитро Донцов і «Заграва» (1923–1924)
    (Український Католицький Університет, 2019) Zaitsev, Oleksandr; Зайцев, Олександр
    Часопис «Заграва» зіграв важливу роль як у історії українського націоналізму, започаткувавши виокремлення його найбільш радикального напряму, так і в долі головного ідеолога цього напряму - Дмитра Донцова. У статті розглянуто публіцистику Донцова на сторінках часопису, а також спроби спецслужб СРСР і Польщі використати «Заграву» у своїх цілях. Загроза депортації і тиск польської поліції та військової розвідки змусили Донцова взяти на себе зобов’язання лояльності й надалі уникати прямої участі в політиці. Від 1924 р. він зосередився на ролі публічного інтелектуала й ідеолога нового націоналізму.
  • Thumbnail Image
    Item
    Осмислення досвіду Української революції у творах Дмитра Донцова
    (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2016-11) Зайцев, Олександр
  • Thumbnail Image
    Item
    Соціальна міфологія Дмитра Донцова
    (2013) Зайцев, Олександр
    Важливу роль у «чинному націоналізмі» Дмитра Донцова відігравали ірраціональні, символічно-міфічні аспекти. Особливе значення мала вимога «ілюзіонізму», під яким Донцов у дусі Жоржа Сореля розумів цілеспрямоване творення суспільних міфів, бо лише міфи, «ілюзії», а не логічні побудови й раціонально обґрунтовані утопії здатні змобілізувати маси на революційний чин. Відповідно до цієї настанови Донцов сам виступає як міфотворець. Серед стрижневих міфів, що пронизували його творчість після Першої світової війни, найважливішими були міфи національного відродження, цивілізаційної місії України, «лицарів та плебеїв» і «останнього бою». Міфотворчість Донцова стає зрозумілішою, якщо мати на увазі, що творець чинного націоналізму від самого початку вбачав у ньому нову «релігію» з власними міфами, віруваннями, політичною «теологією» та етикою. Чинний націоналізм був новітньою міфологією не меншою мірою, ніж суспільно-політичною доктриною, тому для його адекватного розуміння не можна обійтися без застосування теорій соціальних міфів і політичних релігій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Доктрина Дмитра Донцова та її вплив на націоналістичний рух 1920-1940-х років
    (2013) Зайцев, Олександр
    У статті розглянуто доктрину «чинного націоналізму» Дмитра Донцова та її вплив на український націоналістичний рух. Всупереч думці про внутрішню суперечливість і непослідовність ідеології Донцова, автор доводить, що в підставових тезах «чинний націоналізм» між 1923 і 1939 рр. (а в багатьох аспектах і до 1944 р.) становив досить цілісну систему, яка еволюціонувала в деталях, але залишалася незмінною в своїй основі. Концепт інтегрального націоналізму добре описує ідеологічний зміст вчення Донцова. Його ідеологія може слугувати парадигматичним зразком інтегрального націоналізму навіть більшою мірою, ніж доктрина французького рояліста Шарля Морраса, який впровадив цей термін.