Faculty of Humanities | Гуманітарний факультет

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/7

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 22
  • Thumbnail Image
    Item
    Імперські ідентичності в українській історії XVIII – першої половини ХІХ ст.
    (Видавництво Українського католицького університету, 2020) Ададуров, Вадим; Склокін, Володимир
    Автори колективної монографії прагнуть переглянути усталені історіографічні стереотипи, пов’язані з впливом уніфікації XVIII – першої половини ХІХ ст. на соціальні ідентичності українців в імперіях Романових і Габсбурґів. У розділах праці розглянуто співвідношення між загальноімперськими, (прото)національними, регіональними та соціальними рівнями самоідентифікації різних історичних акторів. Спеціальну увагу приділено висвітленню українофільства й імперського ультрапатріотизму українських еліт, а також впливу Просвітництва на трансформацію соціальних ідентичностей у перехідний період кінця XVIII – початку ХІХ ст.
  • Thumbnail Image
    Item
    Образи митрополита Андрея Шептицького в публіцистиці й історіографії української діаспори, 1944–1989 рр.
    (Видавництво Українського католицького університету, 2023) Ададуров, Вадим; Бабинський, Анатолій; Зайцев, Олександр
    На міждисциплінарному перехресті історії й імагології досліджуються контексти, творці, зміст та еволюція уявлень про видатного церковного і громадського діяча України Андрея Шептицького. Джерелами дослідження уявних образів Шептицького стали характерні взірці публіцистики та історіографії, що постали в домінантних середовищах української діаспори на Заході впродовж тривалого часу, який минув від смерті греко-католицького митрополита (1944) до виходу знакової збірки наукових досліджень його постаті «Morality and Reality» (1989). Видання підготовано в рамках наукового замовлення Українського католицького університету.
  • Thumbnail Image
    Item
    Імпорт західних теорій і методів в українську історіографію: причини, шляхи, середовища, вплив, перспективи
    (Український Католицький Університет, 2019) Adadurov, Vadym; Ададуров, Вадим
    Досліджуються - із застосуванням концепції технологічних циклів (хвиль Кондратьєва) - процеси теоретичного і методологічного осучаснення української історіографії протягом останніх 25 років. Розглядається вплив ідейних трансферів із західних історичних середовищ, їх головні шляхи, типи та роль у формуванні міждисциплінарних досліджень як на базі окремих інституцій, так і через мережевий обмін між науковцями. Аналізуються причини успішності/ неуспішності поширення певних дослідницьких напрямків, тем і питань, а також подається загальна оцінка перспектив вестернізації історіографічного поля.
  • Thumbnail Image
    Item
    Лабіринти ідентичності одного українського інтелектуала: Ілля Баршак перед Ільком Борщаком
    (Інститут історії України НАН України, 2020) Ададуров, Вадим; Adadurov, Vadym; Adadurov, Vadym
    Мета дослідження полягає у з’ясуванні: обставин народження, загальних закономірностей та індивідуальних особливостей соціалізації, мапи просторових переміщень, мережі інтелектуальних зав’язків, читацьких компетенцій і когнітивного інструментарію, змісту й спрямування головних ідей та життєвих стратегій класика української історіографії Ілька Боршака в період, який охоплював la belle époque, Першу світову війну. Революцію і закінчився його оселенням у Франції в 1920 р. Методологія дослідження. Біографію Борщака реконструйовано шляхом порівняння інформації двох домінантних текстуальних проекцій, а саме еґонаративів (1) й документів інституційного характеру (2). На противагу його пізнішій українській еґонаративній ідентичності, яка реінтерпретувала та замовчувала обставини походження, дитинства й юності (концепт стигми ідентичності Е. Гоффмана), діловодство релігійно-обрядового, освітянського, військового, поліційного характеру засвідчує існування двох раніших пластів соціокультурної приналежності – єврейської та російської, тож вибір української ідентичності став пізнім і раціональним результатом процесу переідентифікації. Окремі пояснення добре корелюються з теорією наративної ідентичності П. Рікера, а також психологією девіантної поведінки. Наукова новизна визначається як практичною реалізацією сучасних дослідницьких підходів у царині біографістики, так і створенням вступу до інтелектуального життєпису Ілька Борщака. Висновки. Викладена Борщаком версія його минулого, яка завдяки некритичному підходові набула поширення в історіографічному полі, виявилася на повірку фікцією. Особливо прикметними виглядають його містифікації щодо походження, освіти та участі в Першій світовій війні. За матеріалами архівів Молдови, Росії, США, Франції, України з’ясовано питання про його родинне коріння; вперше до наукового обігу введено метричний запис про народження 19 (31) липня 1894 р. в м. Бельци Бессарабської губернії; проаналізовано документи його особової справи 1914 – 1915 рр. в університеті св. Володимира; а також інформацію французької поліції загальної безпеки та радянського НКВС, у т. ч. карної справи його батька – Л. Баршака.
  • Thumbnail Image
    Item
    Война цивилизаций: Социокультурная история русского похода Наполеона
    (Лаурус, 2011) Ададуров, Вадим; Adadurov, Vadym
    Автор монографии приглашает читателей, интересующихся прошлым конфликтов Запада и России, отправиться в занимательное интеллектуальное путешествие от господствующей в историографии трактовки войны 1812 года как событий геопо- литического масштаба к ее осмыслению в качестве текстуальной проекции, скон- струированной в рамках дискурсивных процедур, установленных противоборству- ющими имперскими центрами власти. Их общим местом являлось обвинение про- тивника в цивилизационной, в первую очередь религиозной и языковой, чуждости. Деконструируя обоюдные обвинения воюющих сторон, автор поэтапно подводит читателей к выводу, что в 1812 году имел место конфликт различных вариантов еди- ной европейской культуры — революционной и традиционалистской, ученой и на- родной. Книга является подкрепленным множеством примеров из будней 1812 года ответом историка на умозрительную концепцию столкновения цивилизаций, пред- ложенную политологом С. Ф. Хантингтоном.
  • Thumbnail Image
    Item
    “Наполеоніда” на Сході Європи: Уявлення, проекти та діяльність уряду Франції щодо південно-західних окраїн Російської імперії на початку XIX століття.
    (Видавництво УКУ, 2018) Ададуров, Вадим; Adadurov, Vadym
    У монографії досліджується ставлення уряду Франції доби Нанолеона І до південно- західних земель Російської імперії, які сьогодні належать до складу Української держави. Це ставлення розглядається як багаторівневе історичне явище, яке, хоч формувалося під впливом військово-політичного зацікавлення Нанолеона Східною Європою, визначалося змістом інформаційних потоків, які наснажували уяву французьких діячів, а також особливостями культурних узвичаєнь, світогляду, ментальності цих представників західної цивілізації. Головною джерельною базою дослідження стали документи з архівів Франції, Австрії, Польщі й України. Серед використаних у дослідженні наукових методів важлива роль належить інструментарію культурної антропології та психології уяви, який допомагає зрозуміти історичну реальність з точки зору її безпосередніх акторів, тобто Наполеона і його політичного оточення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фундація Галицької митрополії у світлі дипломатичного листування Австрії та Святого Престолу 1807-1808 років: Збірник документів
    (Видавництво УКУ, 2011) Ададуров, Вадим; Adadurov, Vadym
    У виданні переглядається усталений з часу виходу в світ «Анналів Руської Церкви» (1862) історіографічний канон оповіді про відкриття унійної митрополії в Галичині. На основі уперше оприлюднених документів з Домашнього, Придворного та Державного Архіву Австрії уточнюються причини, етапи, хронологічні віхи, а також суттєво розширюється коло дійових осіб цієї важливої події, яка органічно вписується у європейський контекст початку XIX ст.
  • Thumbnail Image
    Item
    Французька історіографія XX століття
    (Класика, 2001) Adadurov, Vadym; Ададуров, Вадим; Дюпон-Мельниченко, Ж.-Б
    Пропонована Вашій увазі книжка подає свій рецепт впровадження доробку школи “Анналів” в український інтелектуальний обіг. Вона поєднує добірку окремих текстів разом з описом контексту їхнього виникнення.