Kyivan Christianity Publishing Series | Видавнича серія "Київське Християнство"

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/1646

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 19
  • Thumbnail Image
    Item
    Феномен Ставровецького
    (Український католицький університет, 2017) Ушкалов, Леонід; Ushkalov, Leonid
    Драматична історія рецепції Кирила Транквіліона Ставровецького, де, крім заборон і гострих обвинувачень у різних «єресях», проявилася так само велика популярність книг Транквіліона і в освіченому, й у простому середовищах, дають підставу підійти до декількох важливих і дискусійних моментів його творчости. До таких належать міркування про традицію та новаторство, про антропологію в сенсі Ставровецького, про його розуміння Премудрости й мудрости. На такому тлі розглядається той високий ступінь авторської самосвідомости, що став характерною ознакою творчого портрета цього автора.
  • Thumbnail Image
    Item
    Cyryl Trankwillion Stawrowiecki w dialogu z Europą
    (Український католицький університет, 2017) Kuczyńska, Marzanna
    Статтю присвячено проповідницькій і богословській творчості Кирила Транквіліона Ставровецького, метою якої була віднова Церкви та культури Руси в межах Речи Посполитої. Його діяльність припадає на поч. XVII ст., коли на руських землях інтенсифікувався процес культурної революції (період Ренесансу), а Середньовіччя дедалі помітніше поступалося Новому часу. Основною рисою творчости Кирила Ставровецького був копроміс між східною та західною культурами. Добре знаючи обидві культурні традиції, письменник сприймав кожну раціонально, шукав найкращого з можливих рішень для досягнення поставленої мети; провадив діялог із усіма літературними та релігійними здобутками його епохи разом із їхніми системами цінностей, іноді тільки по-иншому віддзеркаленими; палко пропаґував культурне оновлення, заперечуючи чернечу концепцію культури; на перше місце ставив завжди рідну традицію, а зі західної адаптував тільки те, що сприяло динамізації східної модели.
  • Thumbnail Image
    Item
    Рукописні джерела про життя і діяльність Кирила Транквіліона Ставровецького у фондах Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника
    (2017) Кольбух, Марія; Kolbukh, Mariya
    Подано огляд тих рукописних джерел до життя і творчої спадщини Кирила Транквіліона Ставровецького, які зберігаються у фондах Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника. Встановлено, що окремі твори, авторство яких при писували Кирилові Ставровецькому, належать иншим визначним діячам кін. XVI – І пол. XVII cт.: Кирилу Замойському та Кирилові Костянтинівському.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проблема авторства в Кирила Транквіліона Ставровецького
    (Український католицький університет, 2017) Криса, Богдана; Krysa, Bohdana
    У статті зроблено спробу окреслити проблему авторства у творчості Кирила Транквіліона Ставровецького, зумовлену його органічною пов’язаністю з традиціями розуміння й інтерпретації Святого Письма та з проявами на цьому тлі авторської самосвідомости і творчої індивідуальности, що стало джерелом напруги між рецепцією Кирилових творів і його саморецепцією та зумовило особливу енергетику написаного.
  • Thumbnail Image
    Item
    Агіологія Кирила Транквіліона Ставровецького
    (Український католицький університет, 2017) Сироїд, Дарія; Syroyid, Dariya
    Статтю присвячено своєрідній агіології – вченню про святих, – яку Кирило Транквіліон Ставровецький розгортав у своїх трьох книгах. Серед них особливе місце займає Євангеліє учительне, де загальну прославу святих ликів (мучеників, преподобних, богословців та ин.) поєднано зі згадками про конкретних святих і окремими прикладами з їхнього життя. Зроблено спробу простежити і пояснити основні тенденції вибору імен святих і наративні особливості розповідей про них.
  • Thumbnail Image
    Item
    Традиційні теми повчань для священиків у Євангелії учительному Кирила Транквіліона Ставровецького – континуація і зміна
    (Український католицький університет, 2017) Новак, Аліція З.; Nowak, Alicja Z.
    Євангеліє учительне Кирила Транквіліона Ставровецького стало значним внеском у реформування Церкви XVII ст. У статті показано, що проповідник, закликаючи до інтелектуального, дисциплінарного й етичного оновлення, зачіпав низку тем, які до того часу (і надалі) були предметом єрарших повчань (м. ин. синодальних і хіротонії), адресованих священикам. Одначе мораліст акценти розставляє инакше, ніж його попередники: торкаючись етичної проблематики, міцно пов’язує її з проблемою священичого навчання. Такі підходи можна помітити в пізніших повчаннях для священиків.
  • Thumbnail Image
    Item
    До есхатологічної проблематики у творах Кирила Транквіліона Ставровецького
    (Український католицький університет, 2017) Шманько, Тарас; Shmanko, Taras
    У статті представлено деякі аспекти богословської думки Кирила Транквіліона Ставровецького, які стосуються остаточного призначення людини й усього сотвореного. На підставі аналізу текстів усіх трьох книг Ставровецького зроблено спробу показати основні есхатологічні поняття і концепти, якими він оперував, а також приклади їхнього використання в душпастирській практиці його доби. Після перегляду основних есхатологічних топосів Кирилової есхатології розглянуто есхатологічну проблематику в контексті рецепції та критики творів Кирила Ставровецького.
  • Thumbnail Image
    Item
    Тема покаяння в Євангелії учительному та в Зерцалі богословії Кирила Транквіліона Ставровецького
    (Український католицький університет, 2017) Чупа о., Олег; Chupa, Oleh rev
    У статті розглянуто особливості розкриття теми покаяння у творах Кирила Транквіліона Ставровецького Євангеліє учительне та Зерцало богословії. Мета проповідей Кирила – донести до кожного християнина те, що покаяння відкриває перед людиною двері Царства Божого і рятує від вічної смерти. Справжнє навернення передбачає кілька етапів, а завершується сповіддю і Святим Причастям. Плодом покаяння є зміна життєвих принципів: викорінення злих звичаїв, а чинення натомість добрих діл.
  • Thumbnail Image
    Item
    Амбівалентність хреста: концепт двох любовей у пасійній проповіді Кирила Транквіліона Ставровецького
    (Український католицький університет, 2017) Максимчук, Ольга; Maksymchuk, Olha
    У статті розглянуто образ хреста, представлений у проповіді Поученіє пятоє о страстєх Господних зі збірника Євангеліє учительне Кирила Транквіліона Ставровецького. Виявлено залежність потрактування образу від західних джерел і від апокрифічної спадщини. Простежено апелювання автора до релігійних практик розважань над страстями Христовими. Помічено текстологічні паралелі в різних творах Кирила Транквіліона Ставровецького, що свідчить про метатекстуальність його письма.
  • Thumbnail Image
    Item
    Пасії Кирила Транквіліона Ставровецького, Йоаникія Волковича й Андрія Скульського: синтез традицій
    (Український католицький університет, 2017) Трофименко, Тетяна; Trofymenko, Tetyana
    У статті розглянуто тексти українських письменників І пол. XVII ст., пов’язані з пасійною традицією. Переживання відкупительних страждань і смерти Спасителя стають основою художньої образности. Потужна присутність західноевропейських впливів дозволяє твердити про синтез християнських традицій на українських теренах і про включеність наших барокових авторів у загальносвітовий культурний контекст епохи.