Серія "Історія"

Permanent URI for this communityhttps://hdl.handle.net/20.500.14570/118

Browse

Search Results

Now showing 1 - 4 of 4
  • Thumbnail Image
    Item
    Світ політичних поглядів Антонія Ангеловича: Документи до вивчення феномену імперської ідентичности серед духовенства Галичини наприкінці XVIII – на початку ХІХ ст.
    (2010) Adadurov, Vadym; Ададуров, Вадим
    Мікросвіт політичних поглядів відомого єрарха Греко-Католицької Церкви Антонія Ангеловича досліджується через призму соціяльного процесу середнього масштабу, яким було залучення духовенства Галичини в політичну систему імперії Габсбургів, на тлі боротьби Австрійської корони з революцією у Франції та поширенням її ідей в Европі. У науковий обіг впроваджується низка документальних свідчень, які надають можливість типологізувати суспільно-політичні погляди Ангеловича як такі, що поєднали в собі два дискурсивних пласти - становий та імперський. У площині ідей ці погляди заперечували модерне розуміння нації та громадянського суспільства, а в площині політики складали шану традиційним цінностям монархічного легітимізму.
  • Thumbnail Image
    Item
    Візантійський інтелектуал XIV ст. на перехресті богослов'я і політики: «Перша апологія» Димитрія Кидоніса
    (2010) Paranko, Rostyslav
    Димитрій Кидоніс (бл. 1324 – 1397/1398) – один із найяскравіших представників пізньовізантійської політичної та інтелектуальної еліти, який узяв чіткий курс на політичне, церковне, культурне зближення з латинським Заходом. Позиція Кидоніса відобразилася в його писемній спадщині. Поряд із творами політично-пропагандистського характеру, доробок Кидоніса містить переклади праць західних богословів, а також його власні богословські трактати, побудовані на засадах схоластики й спрямовані на захист віровчення Римської Церкви. Особливої уваги заслуговує так звана «Перша апологія» – своєрідний ідейний маніфест, який охоплює широке коло як політичних, так і богословських проблем. Пропонована стаття містить біографічний вступ і коментований український переклад «Першої апології».
  • Thumbnail Image
    Item
    Націоналізм як релігія: Приклад Дмитра Донцова та ОУН (1920–1930-ті роки)
    (2010) Zaitsev, Oleksandr; Зайцев, Олександр
    Ідеологія Дмитра Донцова та пропаганда Організації українських націоналістів розглядаються крізь призму теорії політичних релігій Еміліо Джентіле. Автор доводить, що українські націоналісти 1920-1930-х років свідомо вдавалися до сакралізації політики, виявляючи тенденцію до творення власної політичної релігії. Проте з ряду причин український інтегральний націоналізм не перетворився на політичну релігію такою мірою, як сучасні йому тоталітарні ідейно-політичні течії в Европі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Політика і релігія у Франції XIX століття
    (2010) Langlois, Claude; Лянґлуа, Клод
    Есе характеризує взаємодію між політичним і релігійним рівнями суспільної активности у Франції в період між укладенням у 1801 р. конкордату й ухваленням у 1901-1904 рр. законів про відокремлення Церкви від держави. Оповідь зосереджується на трьох головних точках взаємодії політики і релігії, якими було ставлення до Римського престолу, до спадщини Французької революції та до освіти.